Ako vybrať hokejové nohavice

Zohľadnite fyzický aspekt hry

Strely, háčiky, sekery, bodychecky a tvrdé mantinely, pády na zadok a ešte tvrdšie ľad: tomu všetkému sa v súvislosti s hokejom hovorí "fyzický aspekt hry". Znie to solídne. Preložené do jazyka ľudí:

Hokej bolí!

Neradno hrať ho s holým pozadím. Kostrč, obličky, spodná časť chrbtice, celá panva, bedrá, boky, stehná - to všetko býva k životu i hre nevyhnutné.

To všetko musí ochrániť nesprávne tvarovaný šortky zvanej hokejové nohavice, bez toho, aby z vás urobili nepohyblivého panáka. Na kúpalisku neposlúži, ale k hokeju sú nutné. V nejakej podobe - na všetkých úrovniach.


Z čoho sú

Polyesterová alebo nylonová vrchná vrstva poťahuje bavlnenú či penovú podšívku, v ktorej bývajú zabudované pevné chrániče stehien, bokov, kostrče, spodnej časti chrbtice a obličiek.

Zapínanie a uťahovanie zvyčajne obstaráva opasok s prackou, niekedy doplnený šnurovacie šnúrkou v prednej časti nohavíc. V prednej i zadnej časti nohavíc bývajú gombíky na pripnutie hokejových trakov.

Niektoré modely mávajú rozopínateľné nohavice. Možnosť rozopnúť vnútornú stranu nohavíc možno využiť pre zlepšenú ventiláciu a pohyblivosť v oblasti stehien a taky pre ľahšie obliekanie hokejových nohavíc.

 

Rozdiely v modeloch

Dômyselnosť, nastaviteľnosť, prispôsobivosť, kvalita použitých materiálov a stupeň ochrany hokejových nohavíc závisí na konkrétnom modeli.

Profi-modely sú spravidla vyrobené z najľahších a najodolnejších materiálov, pritom obsahujú najvýstižnejšie chrániče, ktoré sa prispôsobia charakteristickým tvarom hráčov s cieľom eliminovať voľný priestor a vzduchové bubliny.

Táto z bezpečnostného hľadiska výhodná priliehavosť môže pocitovo vadiť a budiť dojem sešněrovanosti. Preto bol aj na vrcholovej úrovni často k videniu hráč v strednom modeli poskytujúcim dojem voľnosti.

Firmy ale zareagovali. Trebárs profi-model Bauer v rade Nexus poskytuje špičkovú ochranu a pritom voľný, pohyblivosť neobmedzujúce strih.

Vzhľadom k rozdielnosti strihov jednotlivých modelov v rôznych radoch rôznych firiem nemožno odporučiť nič iné ako voľbu typu a strihu nohavíc na základe vlastného pocitu a herného štýlu. Zároveň je dobré počúvať zdravý rozum.

Iste je aj do extraligy možné naskočiť v hobby nohaviciach, ale v kombinácii s rýchlosťou, tvrdosťou a intenzitou hry potom riziko zranenia jednoznačne rastie.

Bez ohľadu na herný úroveň je však pre ideálnu stupeň ochrany najdôležitejšie veľkosť.

                      

Správne zvolená veľkosť

Žiadny chránič vo výstroji hráčov nepokrýva tak dlhý úsek tela ako hokejové nohavice , ktoré vypĺňajú medzeru medzi chráničmi holení a ramien.

Práve tesné susedstvo s chráničmi holení a ramien je potrebné vziať do úvahy pri výbere správnej veľkosti hokejových nohavíc, ktorých nohavice musí mierne prečnievať cez ochranu kolena - aby medzi chráničom holene a nohavicou nevznikal rázvor odhaľujúce spodnú časť stehna. Zároveň by nohavice nemala siahať pod stred kolena - aby pri ohybe nohy v kolene nedochádzalo k zádrhelům obmedzujúcim hybnosť.

Horná manžetu by mala mierne prekrývať spodnú časť chrániče ramien, aby ani pri predklone hráčov nedochádzalo k odhaleniu chrbta. Utiahnuté nohavice nesmie padať, ani voľne plávať okolo bokov. Musí pevne sedieť nad boky, aby ani pri najprudších pohyboch neskĺzavali chrániče najdôležitejších partií - kostrče, obličiek a spodnej časti chrbtice, pritom ale nesmie znižovať hybnosť. Preto je základným vodítkom pri voľbe veľkosti hokejových nohavíc obvod pása.

Z dôvodu odlišnosti strihov môžu rôzni výrobcovia odporúčať pre rovnakú výšku trochu iný obvod pásu, preto je vhodné pred nákupom online preštudovať tabuľky veľkostí.

Z dôvodu žiaduce odlišnosti tímových farieb môžu hráči rôznych tímov túžiť po hokejových nohaviciach rôznych farieb.

Preto je možné k hokejovým nohaviciam dokúpiť vhodne sfarbený návlek.

  

Ako vybrať hokejové nohavice
Vytvorené21. 4. 2020
Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povoliť všetkoNepovoľovať cookies