Ako vybrať hokejku

Ako správne vybrať hokejku?

 

Tříslabičné slovo. Mnohotvarý predmet. Niekto hovorí: predĺžená ruka hokejistu. V skutočnosti je pre hokejistu párom rúk - bez nej to nejde. Má dve hlavné časti: rukoväť (shaft) a čepeľ (blade). A veľa variantov.

Kúpte dobre
Premyslite aspoň tri základné kritériá hokejky : tvrdosť, sklon a dĺžku. Vzhľadom na ambície a hernému štýlu tiež i materiál, kick point a zahnutie / tvar čepele.

Tvrdosť (Flex)

Je udávaná priamo na shaftu číslom v rozmedzí 25-160. Vyjadruje silu v librách (libra je približne 0,453 kg), potrebnú k ohnutiu rukoväti o jeden palec (2,54 cm). Teda: čím vyššie číslo, tým vyššia tvrdosť.

Prečo je dôležitá

Predstavme si rukoväť hokejky ako luk: Ak je luk príliš tuhý, tetivu nemožno natiahnuť dosť na to, aby mal šíp patričnú razanciu. Ak je luk príliš mäkký, tetiva zostáva voľná a lúk je nepresný. Pri strele sa rukoväť hokejky prehne. Ak sa prehne príliš, spomalí sa samotný výstrel, vytratí sa presnosť. Neprehne Ak sa dosť, nebude do strely vložená sila reutilizovaná efektívne.

Ako vybrať Flex

Ak ste v obchode

Uchopte hokejku , ako ju držíte pri hre. Čepeľ oprite o zem. Ramenom a zápästím ruky, ktorú strieľate (tou nižšia), sa do palice (zľahka) oprite, ako by ste chceli vypáliť zápästím. Pocítite, ako moc, či vôbec a kde sa rukoväť prehla - a či vám to vyhovuje.

Ak v obchode nie ste

Veľmi všeobecná metóda radia zvoliť Flex zodpovedajúce polovici váhy hráčov v librách. 82kilový (180librový) hokejista by tak mal chcieť flex zodpovedajúce číslu 90.

problém

Rovnako ťažkí hráči nemusia byť rovnako silní. Rovnako silní hráči nemusia byť rovnako ťažkí. K sile strely navyše prispieva viac faktorov ako sila / váha samotného hráča, ako napríklad dĺžka paží az nej prameniace náprah. Preto je dôležitým faktorom pre správnu voľbu tvrdosti aj výška.

Výška v cm

Odporúčaná tvrdosť

do 152

50

153-167

65

168-175

75

176-185

85

186 a viac

100

Tabuľka je však iba orientačné a všeobecná. Pre konkrétne výšku predpokladá priemernú váhu.

Dôležitejšie je štýl

Pali Ak najradšej zápästím, maznáte ak sa radi s pukom, bude pre vás vhodnejšie skôr mäkšie palicu. Ak ste vysoký a ťažký obranca s obľubou páliace od modrej, je prirodzené skúsiť vyššia Flex.

Orientačne napovie aj vek

Kategória hokejky

tvrdosť

Dieťa (youth)

25-40

Junior (junior)

45-55

Dorastenec (intermediate)

60-75

Dospelý (senior)

80-120

Alebo vek, výška i váha

veková kategória

Výška v cm

Váha v kg

Odporúčaná tvrdosť palice

Dieťa (3-5)

90-115

14-30

25/35

Dieťa (6-8)

115-142

22-35

40/45

Junior (7-13)

132-155

32-50

50/55

Dorast (11-14)

150-162

44-57

60

Dorast (12-14)

158-172

45-64

65/70 (Light Flex)

Dospelý (14+)

165-178

57-80

75/80 (Mid Flex)

Dospelý (14+)

170-185

68-90

85/90 (Regular Flex)

Dospelý (14+)

178-194

82-106

100/105 (Stiff Flex)

Dospelý (14+)

185 a vyššie

96 a viac

110/115 (X-Stiff Flex)

Pozor, ak hokejku skrátite, tuhosť sa zvýši

pôvodný flex

Flex po skrátenie o

 

5 cm

10 cm

15 cm

dieťa

42

49

57

67

Junior

52

60

68

77

INT

67

74

80

87

dospelý

77

84

92

100

dospelý

87

96

105

112

dospelý

102

108

115

122

Predĺžením palice sa naopak zníži. Používaním sa znižuje.

logika napovedá

Čím menšie a ľahšie a technickejší hráč, tým nižšia Flex je pre neho vhodný. Naopak, čím vyššia, ťažšie a silovejší hokejista, tým by mal mať hokejku tvrdšie. Vždy to ale zostane vecou štýlu a pocitu jednotlivca.

Ak kupujete hokejku pre začínajúcich dieťa

CILT na najnižšiu tvrdosť, tj. 25-35.

Sklon (Lie)

Sklon hokejky

Je rovnako ako Flex zaznačené priamo na shaftu. Na stupnici 4-8 udáva uhol zvieraný čepeľou a rukoväťou. Najbežnejšie hodnota 5.5 zodpovedá uhlu 134 °. O jednotku nižšie číslo pridáva dva stupne, vyšší zase dva uberá.

sklon

uhol

4

137 °

5

135 °

5,5

134 °

6

133 °

7

131 °

8

129 °

V praxi teda vyšší sklon znamená ostrejší uhol medzi čepeľou a shaftom a vzpriamenejší polohu rukoväte pri položení hokejky na spodnú hranu čepele.

Prečo je dôležitý

Aby sa hráči dobre pracovalo s pukom, mala by spodná hrana čepele čo najtesnejšie priliehať k ľadu.

Aký zvoliť?

Rozhodujúci je štýl

Hráč by sa mal rozhodnúť na základe svojho najbežnejšieho postoja pri hre s pukom. Tiahne Ak pri hre s kotúčom k hlbokému predklone as hokejkou pracuje ďaleko pred sebou, mal by ísť po nižšom sklone s čo nejtupějším uhlom medzi čepeľou a shaftom. Ak je hráč vzpriamená postava s hlavou hore, ktorá as pukom kvedlá neďaleko svojich nôh, ocenia vyšší sklon a vzpriamenejší shaft. Nižšia sklon by mohol vyhovovať hráčom s hokejkou dlhšia, než je pre hokejistov ich výšky typické. Vyššia sklon zase hokejistom používajúcim palicu kratšia ako väčšina hráčov ich postavy.

Pamätajte

Hokejka by sa mala prispôsobiť vášmu štýlu, nie váš štýl hokejke , pretože bola drahá (a zle zvolená). Ak máte pásku na spodnej hrane čepele ošúchané nerovnomerne, sklon ste podcenili. Ak je výrazne odřenější u pätky, sklon potrebujete nižšia. Pokiaľ je páska odřenější pri špičke, sklon mal byť vyšší.

Dĺžka

Je dôležitá. Hokejky sa spravidla - podľa dĺžky a veku, pre ktorý sú určené - vyrábajú v štyroch kategóriách:

Kategória

Dĺžka palice (od zeme)

Doporučená výška hráča

Vek

Dieťa (youth)

130 cm

do 139 cm

4-8 rokov

Junior (junior)

140 cm

od 140 cm

7-12 rokov

Dorastenec (intermediate)

160 cm

od 150 cm

10-15 rokov

Dospelý (senior)

165 cm

od 165 cm

14 rokov a viac

Odhadovať vhodnú dĺžku hokejky podľa všeobecnej tabuľky je však ošemetné - najmä u človeka vo vývine. Rovnako ošemetné je spoliehať na možnosť palicu zrezať alebo predĺžiť. Dlhšie palica má obvykle hrubšie rukoväť a taky vyššiu Flex. Skrátením rukoväte Flex zvýšite. Predĺžením potom znížite. Zásahom kompozitnú palice navyše posuniete kick point.

Ako na to?

Známa metóda radia oprieť hokejku o špičku čepele. Vzpriamená rukoväť by mala siahať k nosu hráča. Stojí Ak hráč na korčuliach, rukoväť má dosahovať k brade.

ale pozor

Toto je len ďalší hrubá metóda. Aj pri zhodnej výške mávame každý iné držanie tela, inak dlhé ruky, nohy - a hlavne - inak dlhý nos. Našťastie existujú píly ...

materiál

Materiál hokejek

Do rozmachu zahnutých čepelí v šesťdesiatych rokoch minulého storočia sa hokejky vyrábali z dreva. Z jaseňa, buka, platanu, javora, vŕby, brezy alebo moruše. Od šesťdesiatych rokov drevo čoraz častejšie dopĺňal sklolaminát, ktorý hokejky odľahčil. Jadrá palíc však zostávala drevená. V osemdesiatych rokoch prišla prvá kompozitová palicu - hliníková rukoväť s vymeniteľnou drevenou čepeľou. Hit. Od deväťdesiatych rokov palice ďalej spevňovali a zľahčoval karbónové vlákna, grafit a titán. S nástupom kevlarových a titánových čepeľou drevo pomaly mizlo aj z tej časti hokejky, ktorú malo dlho rezervovanú pre seba (a pár sklených vlákien). Na prelome tisícročí prišla ďalšia revolúcia. Firmy začali kompozitové hokejky vyrábať z jedného kusa, čím odstránili pocitovú výhradu voči kompozit - že v hokejke zložené z dvoch dielov schádza ten správny hokejový cit. Drevo však ešte neskončilo v prepadlisku dejín.

Prečo?

Drevená hokejka má čoby materiál veľa nevýhod. Je ťažké. Pri streľbe lámavé. Drevená čepeľ nasáva vlhkosť, mäkne, môže sa drobiť a hniť. Ale zároveň ... neotupuje cit pre hru. Vďaka váhe môže v rušnej situácii pomôcť udržať puk lepšie ako ľahký kompozit. Paradoxne môže byť odolnejšie proti sekerám. A hlavne ... Je lacné.

Ak raz ročne hráte hobby hokej za barákom, alebo práve začínate s hokejom
Drevo je čo hľadáte.
Ak kupujete hokejku pre začínajúcich dieťa
Zvoľte drevo. S drevenou hokejkou sa najlepšie privyká a učí prácu s pukom.
Ak ste vyhraný hokejista, alebo hráč, ktorý láme tri drevené hokejky za mesiac
Kvalitné celokompozit je palica pre vás.
Výhody kvalitných kompozitných hokejok
Ľahkosť Výdrž Možnosť duálneho kick pointu
Nevýhody Hlavne pri kvalitných kompozitov dosť vysoká cena (ktorá sa ale môže vyplatiť, ak vám hokejka vydrží dobu, počas ktorej by ste inak zlomili dosť lacnejších palíc, aby v konečnom súčte stáli viac ako kompozit). Nižšia a nepredvídateľná odolnosť voči sekerám. Pri zrezaní posuniete kick point.

kick point

Je bodom nehlubšího prehnutie rukoväte pri strele. Práve z neho sa hokejka po prehnutie vymrští do pôvodného stavu a tým dá puku rýchlosť. Pred kompozitovýma hokejkama vyráběnýma vrstvením rôznych materiálov bol prirodzený kick point vždy v stredu shaftu - a zostával tam aj po zrezanie. Technológia výroby kompozitov však umožňuje rukoväť zúžiť v ľubovoľnom bode, tak, aby sa shaft pri strele najviac ohol práve tam - a tam sa bude najviac ohýbať aj po reze. Extra nízky kick point rez toľko neovplyvní. Zrežete Ak však podstatne kompozitovú palicu so stredným kick pointom, stredný kick point sa posunie vyššie. Výhodou schopnosti súčasných firiem vyrobiť umelý kick point je určite možnosť vybrať si palicu ešte viac "na mieru".

Nízky kick point

Je ako menšie luk. Nenasajete doň toľko brutálnej energie, ale umožňuje vystreliť rýchlo. Lepšie pre strelu zápästím.

Stredná kick point

Ohne sa dlhší úsek palice - výsledkom je silnejšia rana, ale za cenu spomalenie výstrelu. Na streľbu s náprahom.

Nižšia stredná kick point

Niečo medzi. Kompromis medzi rýchlosťou výstrelu a silou rany samotnej.

Extra nízky kick point

Na čo najrýchlejší výstrel, ale na úkor sily.

Duálny kick point

Pre všestřelce. Umožňuje voľbu medzi nízkym a stredným kick pointom - podľa úchopu hokejky.

Zahnutie a tvar čepele

Zahnutí a tvar čepele

Čepeľ (blade) je možné rozdeliť na pätku (heel), špičku (toe) a stred (mid). Možno ju zahnúť horizontálne aj vertikálne a tým ovplyvniť vlastnosti palice.

Typy horizontálnych zahnutie

Určíte podľa toho, ktorá časť čepele je nejzakřivenější. Ak je to pätka Čepeľ bude dobrá na streľbu s náprahom, rany z prvej a tečovania puku pred bránkou. Keď je to špička Bude sa dobre kvedlat s pukom a rýchlo strieľať zápästím. Stred Univerzálne riešenie. Najlepšie pre začiatočníkov.

vertikálne zahnutie

Vytočenie spodnej časti špičky nahor môže uľahčiť zdvihnutie puku.
Keď špičku vytočíte veľa
Puk sa vám bude dvíhať najľahšie, čo je dobré pre streľbu a nahadzovanie kotúča. Horšie pre backhand.
Nevytočíte ak ju vôbec
Bude pre vás naopak ľahšie udržať kotúč pri ľadu. Nebude tak ťažké vystreliť backhandem a kvedlat s pukom.
Ak špičku vytočíte mierne
Volíte strednú cestu kompromisu. Mierne vytočené špičky sú dobré na tečie a streľbu s náprahom.

Špička čepele môže byť hranatá alebo okrúhla

Tvar čepele

okrúhla
Je lepšie pre stickhandling.
hranatá
Pre zbieranie pukov pri mantineli, príjem nahrávok a streľbu.

Čo vybrať?

Vzhľadom k tomu, že do Česka väčšinou firmy dodávajú jeden typ stokrát inak pomenovaného zahnutie, ak kúpite palicu už zahnutú, najskôr dostanete hokejku s čepeľou ohnutou na stredu as mierne alebo viacerými vytočenú špičkou. Ak sa rozhodnete kúpiť rovno čepeľ a zahnúť ju podľa vlastného vkusu, nezabudnite, že hĺbka zahnutie by nemala prekročiť 1,9 cm.

Vyberáte Ak hokejku pre začínajúcich dieťa

Čepeľ kúpte rovno
Väčšina ľudí strieľa na stranu slabšie ruky - dominantné rukách drží vrchol rukoväte. Pravačkou píšuci človek teda zvyčajne strieľa naľavo. Existujú však výnimky a obojručne ľudia. Nielen preto začiatočníkovi kúpte rovno čepeľ. Zo začiatku sa s ňou bude lepšie kvedlat, navyše uľahčuje streľbu backhandem. Zahnutá palicu by dieťa mohla nútiť, aby sa backhandu vyhýbalo.

záverom

Trocha teórie neškodí, dôležitejší je prax. Len hrou zistíte, čo vám vyhovuje. Budete mať príležitosť skúsiť hokejky spoluhráčov, otestovať iný typ palíc a treba prísť na to, že by vám lepšie sedel iný Flex, iný Lie, iná čepeľ pod. Takže vezmite drevo alebo kompozit ... A hurá von.


Ako vybrať hokejku
Vytvorené22. 4. 2020
Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povoliť všetkoNepovoľovať cookies